Wprowadzenie » Pomoce Montessori » Kulki Sensoryczne
Pełna specyfikacja
Zabierz kulkę w dłonie i trzymaj tak długo, aż poczujesz jej różne cechy.
Spróbuj teraz porównać ich różne cechy – wagę, powierzchnię-teksturę, temperaturę, dźwięk (przy odbijaniu, spadaniu). Aby mocniej doświadczyć wszystkich doznań załóż na oczy opaskę lub po prostu zamknij oczy. Dziecko powinno opisać wrażenia i skojarzenia, określić cechy rozwijając w ten sposób słownictwo i wyobraźnię. Inna forma gry – to umieszczenie po jednej z każdego rodzaju kulek w osobnych woreczkach (dziecko ich nie widzi). Dziecko chwyta jedną z pozostałych par kulek i trzymając w ręku ma za zadanie drugą ręką odnaleźć taką samą kulkę w woreczku.
Wartości pedagogiczne:
Rozwijają zmysły, zwłaszcza zmysł dotyku.
Uwrażliwiają na różnorodność faktur, rozwijają czucie w palcach, zachęcają do samodzielnych działań i zdobywania doświadczeń drogą empiryczną i polisensoryczną.
Szczególną zaletą tej zabawki jest jej wpływ na rozwój komunikacji werbalnej dzieci – rozwijanie słownictwa, umiejętność wyrażania odczuć i charakterystycznych cech przedmiotów i różnych materiałów oraz ich struktur.
Ponadto wyzwalają silne pozytywne emocje oraz rozwijają wyobraźnię.
Kulki mają 4cm średnicy, co jest idealną wielkością dla ręki dziecka i daje komfort psychiczny.
Zawartość:
- 7 par identycznych kulek wykonanych z różnych materiałów – drzewa, kamienia, szkła, filcu, gumy,
- całość umieszczona jest w drewnianej skrzynce z przegródkami wykonanej z drewna bukowego,
- skrzynka zamykana jest wieczkiem wykonanym z przezroczystego plexi
Kulki edukacyjne można uzupełnić o panel do kulek edukacyjnych, który składa się z panelu z drewna bukowego z woreczkami lnianymi, w których umieszcza się 6 różnych kulek. Kolejne 6 układa się na panelu przed i zadaniem jest odszukać parę.